Rajd „Podlaski dukt Jana Kołkowicza”

 w Informacje różne

Rajd „Podlaski dukt Jana Kołkowicza” odbędzie się w dniach 10 – 12 czerwca 2022 roku po trasie: Międzyrzec Podlaski, Żerocin (Gmina Drelów), Żurawlówka, Huszlew (Gmina Huszlew), Kiełbaski, Stara Kornica (Gmina Stara Kornica), Hadynów (Gmina Olszanka), Trzebieszów, Szaniawy, Wólka Konopna (Gmina Trzebieszów), Polskowola, Uroczysko Baran – Kąkolewnica (Gmina Kąkolewnica).

Rajd ma na celu popularyzację wiedzy na temat trudnych dróg walki o niepodległość w kontekście regionalnym – podlaskim.

Organizatorem jest Społeczny Komitet Organizacyjny rajdu „Podlaski dukt Jana Kołkowicza”.

Rajd odbędzie się szlakiem miejsc opisanych przez redaktora Kołkowicza. Pasją życiową Jana Kołkowicza – już w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia – było zachowanie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych, postaciach żołnierzy AK i spadkobierców ich wartości z WiN w trakcie walki najpierw z okupantem niemieckim, a następnie sowieckim.

Redaktor Jana Kołkowicza zasługuje na jak najszerszą promocję – jest to postać wielkiego formatu, wielki Polak i patriota, odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności.

Trasa rajdu w swym zamyśle obejmuje miejsca, którym red. Jan Kołkowicz poświęcił swoje reportaże, a które zostały umieszczone w publikacji „Jan Kołkowicz. Dzieła zebrane”, Radzyń Podlaski 2018.

Reportaże ujęte w trasę rajdu:

  1. „Pod Żerocinem”
  2. „Kiełbaski”
  3. „Księżobójstwo”
  4. „Uroczysko Baran”

Organizując rajd podlaskim i reporterskim szlakiem Pana Redaktora organizatorzy upamiętniają Jego dorobek, ale również kontynuują pracę strażnika miejsc pamięci na Południowym Podlasiu.